Bezpłatne niszczenie dokumentów do 31.03.2024

Poziom recyklingu tworzyw w Polsce alarmująco niski!

Według raportu opublikowanego przez organizację Greenpeace w Polsce, poziom recyklingu tworzyw w Polsce nie przekracza 10%. W porównaniu do innych krajów UE, gdzie wskaźnik ten wynosi średnio 30%, jest to alarmująco niska liczba. Co prawda oficjalnie ten poziom w naszym kraju również waha się na poziomie 27%, to jak jednak wynika z badania magazynu Plastics Review realny poziom recyklingu podobnie jak w przypadku raportu Greenpeace nie jest wyższy niż 10%.

Przyczyn takiej sytuacji jest wiele. Po pierwsze, w Polsce brakuje odpowiedniej infrastruktury do segregacji odpadów. Wiele miast i wsi nie posiada wydzielonych pojemników na surowce wtórne, co powoduje, że wiele z nich trafia na wysypiska śmieci. Po drugie, brakuje nam wiedzy na temat właściwej segregacji odpadów. Wiele osób nie wie, jakie odpady powinny trafić do pojemników na szkło, a jakie na plastik. To powoduje, że surowce, które można by przetworzyć, trafiają w niewłaściwe miejsca. W końcu należy także wspomnieć, że w Polsce brakuje zachęt finansowych dla firm, które zajmują się recyklingiem. W wielu przypadkach jest to działalność nieopłacalna, a koszty utylizacji odpadów są zbyt wysokie, by można było na tym zarobić.

Polska płaci ogromny podatek od plastiku

W Polsce oficjalnie podaje się poziom recyklingu tworzyw sztucznych wynoszący od 27% (wg. PlasticsEurope) do nieco ponad 30% (wg. rządu). W rzeczywistości jest to niestety wskaźnik na poziomie niższym niż 10%. W 2021 roku w naszym kraju przetworzono około 400 tys. ton odpadów z tworzyw. W tym samym czasie wprowadzono około 4 mln ton pierwotnych tworzyw, reszta zaś ląduje na wysypiskach lub jest spalana. Co za tym idzie, w 2021 roku Polska zapłaciła podatek od plastiku w wysokości aż 1,69 mld zł przy założeniu, że zrecyklingowano około 37% zużytych opakowań z tworzyw sztucznych. W rzeczywistości wskaźnik recyklingu jest znacznie niższy i według danych Plastics Review wynosi zaledwie około 15-20%.

Aby poprawić tę sytuację, konieczne jest wprowadzenie skutecznej polityki na rzecz recyklingu, inwestycji w infrastrukturę i edukację społeczeństwa z zakresu właściwej segregacji odpadów. Warto również rozważyć wprowadzenie zachęt finansowych dla firm, które zajmują się przetwarzaniem surowców wtórnych. Tylko wtedy będziemy w stanie zwiększyć poziom recyklingu tworzyw w Polsce i znacznie przyczynić się do ochrony środowiska.

Rynek recyklingu wygląda obiecująco…

Polski rynek recyklingu wydaje się być obiecujący pod względem biznesowym. Według raportu fundacji PlasticsEurope, wartość sprzedaży zwiększyła się o około 50% w 2021 roku w porównaniu z poprzednim rokiem, a zyskowność wyniosła około 11%. Polska jest ponadto jednym z liderów w UE w produkcji opakowań z tworzyw sztucznych. Wartość rynku opakowań z tworzyw wyniosła aż 26,7 mld zł w roku 2021. Jednakże warto dodać, że ta wartość jest najprawdopodobniej wyższa niż oficjalne szacunki, co może wynikać z niedoszacowania ilości odpadów opakowaniowych w kraju. Według raportu, jeśli eksportujemy około 50% odpadów, w Polsce pozostają opakowania o wartości około 13,35 mld zł. Jeśli 80% wartości opakowania stanowi użyty do jego produkcji surowiec, wartość tworzyw sztucznych wykorzystanych w opakowaniach w 2021 roku wynosi około 10,7 mld zł!

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.

Czyszczenie dysku Windows 10 - jak oczyścić komputer ze śmieci

Komputery są już nieodłącznym towarzyszem w każdej firmie. Z biegiem czasu nagromadzone na nich pliki i śmieci mogą spowolnić działanie sprzętu. Czyszczenie dysku Windows 10 to skuteczny sposób na przywrócenie sprawnego funkcjonowania komputera. Jednak nie zawsze samo czyszczenie jest odpowiednim działaniem. W przypadku nagromadzenia dokumentów, a także po upływie ustawowego ich przechowywania, konieczne może być nawet niszczenie dysków. W niniejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto regularnie przeprowadzać czyszczenie systemu Windows, a także jak to zrobić i kiedy niezbędne okaże się skorzystanie z utylizacji urządzeń elektronicznych w firmie!

Na święta nowy typ oszustwa. Tym razem na "wstrzymaną paczkę"

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, prezentów i miłości. Niestety, to także okres, w którym oszuści intensyfikują swoje działania, wykorzystując świąteczny zgiełk i wzmożoną aktywność zakupową. Jednym z najnowszych trendów w dziedzinie oszustw internetowych jest tajemnicza "wstrzymana paczka". Od wielu dni możemy zaobserwować ten proceder, który dotyczy dwóch największych dostawców w naszym kraju, czyli inPost oraz Poczty Polskiej. Poniżej dokładnie przyjrzymy się tej nowej technice oszustw, omówimy, jak się przed nią bronić, a także dowiemy dowiemy się, dlaczego warto być szczególnie czujnym w okresie przedświątecznym.

Jakie odpady możemy poddać recyklingowi?

Recykling to kluczowy element dbania o naszą planetę i zachowanie zasobów naturalnych. Zrozumienie, jakie odpady możemy poddać recyklingowi, to w końcu nie tylko kwestia ekologii, ale także aktywnego zaangażowania każdego z nas w tworzenie zrównoważonej przyszłości.Warto mieć jednak świadomość, że nie wszystkie rodzaje odpadów możemy poddawać recyklingowi. Dlatego też poniżej postaramy się omówić najważniejsze aspekty z nim związane i przedstawić materiały, którym warto dawać „drugie życie”.