Bezpłatne niszczenie dokumentów do 31.07.2024

Poziom recyklingu tworzyw w Polsce alarmująco niski!

Według raportu opublikowanego przez organizację Greenpeace w Polsce, poziom recyklingu tworzyw w Polsce nie przekracza 10%. W porównaniu do innych krajów UE, gdzie wskaźnik ten wynosi średnio 30%, jest to alarmująco niska liczba. Co prawda oficjalnie ten poziom w naszym kraju również waha się na poziomie 27%, to jak jednak wynika z badania magazynu Plastics Review realny poziom recyklingu podobnie jak w przypadku raportu Greenpeace nie jest wyższy niż 10%.

Przyczyn takiej sytuacji jest wiele. Po pierwsze, w Polsce brakuje odpowiedniej infrastruktury do segregacji odpadów. Wiele miast i wsi nie posiada wydzielonych pojemników na surowce wtórne, co powoduje, że wiele z nich trafia na wysypiska śmieci. Po drugie, brakuje nam wiedzy na temat właściwej segregacji odpadów. Wiele osób nie wie, jakie odpady powinny trafić do pojemników na szkło, a jakie na plastik. To powoduje, że surowce, które można by przetworzyć, trafiają w niewłaściwe miejsca. W końcu należy także wspomnieć, że w Polsce brakuje zachęt finansowych dla firm, które zajmują się recyklingiem. W wielu przypadkach jest to działalność nieopłacalna, a koszty utylizacji odpadów są zbyt wysokie, by można było na tym zarobić.

Polska płaci ogromny podatek od plastiku

W Polsce oficjalnie podaje się poziom recyklingu tworzyw sztucznych wynoszący od 27% (wg. PlasticsEurope) do nieco ponad 30% (wg. rządu). W rzeczywistości jest to niestety wskaźnik na poziomie niższym niż 10%. W 2021 roku w naszym kraju przetworzono około 400 tys. ton odpadów z tworzyw. W tym samym czasie wprowadzono około 4 mln ton pierwotnych tworzyw, reszta zaś ląduje na wysypiskach lub jest spalana. Co za tym idzie, w 2021 roku Polska zapłaciła podatek od plastiku w wysokości aż 1,69 mld zł przy założeniu, że zrecyklingowano około 37% zużytych opakowań z tworzyw sztucznych. W rzeczywistości wskaźnik recyklingu jest znacznie niższy i według danych Plastics Review wynosi zaledwie około 15-20%.

Aby poprawić tę sytuację, konieczne jest wprowadzenie skutecznej polityki na rzecz recyklingu, inwestycji w infrastrukturę i edukację społeczeństwa z zakresu właściwej segregacji odpadów. Warto również rozważyć wprowadzenie zachęt finansowych dla firm, które zajmują się przetwarzaniem surowców wtórnych. Tylko wtedy będziemy w stanie zwiększyć poziom recyklingu tworzyw w Polsce i znacznie przyczynić się do ochrony środowiska.

Rynek recyklingu wygląda obiecująco…

Polski rynek recyklingu wydaje się być obiecujący pod względem biznesowym. Według raportu fundacji PlasticsEurope, wartość sprzedaży zwiększyła się o około 50% w 2021 roku w porównaniu z poprzednim rokiem, a zyskowność wyniosła około 11%. Polska jest ponadto jednym z liderów w UE w produkcji opakowań z tworzyw sztucznych. Wartość rynku opakowań z tworzyw wyniosła aż 26,7 mld zł w roku 2021. Jednakże warto dodać, że ta wartość jest najprawdopodobniej wyższa niż oficjalne szacunki, co może wynikać z niedoszacowania ilości odpadów opakowaniowych w kraju. Według raportu, jeśli eksportujemy około 50% odpadów, w Polsce pozostają opakowania o wartości około 13,35 mld zł. Jeśli 80% wartości opakowania stanowi użyty do jego produkcji surowiec, wartość tworzyw sztucznych wykorzystanych w opakowaniach w 2021 roku wynosi około 10,7 mld zł!

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Hakerzy przejmują dane użytkownicy Apple. Nie klikajcie w te linki!

Cyberprzestępcy niestety wykorzystują w swoich działaniach coraz bardziej złożone technologie, przez co w dużej mierze stale doskonalą swoje metody ataku. Przekonać się mogą o tym niestety użytkownicy sprzętów Apple. Ostatnio pojawiła się bowiem nowa groźba, szczególnie dotykająca użytkowników tej amerykańskiej firmy. Czym jest ta nowa metoda i jak możemy się przed nią chronić?

Ekologia cały czas na pierwszym miejscu. Nadchodzi era zielonych biurowców

Kwestie związane z ochroną środowiska z roku na rok stają się coraz bardziej palącym tematem. Firmy i instytucje, zdając sobie sprawę z konieczności działań proekologicznych, zaczynają inwestować w nowe technologie i strategie mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Dlatego też, jak wynika z licznych badań inicjatywy z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania będą coraz ważniejsze zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, akcjonariuszy, jak i otoczenia biznesowego firm. Jednym z obszarów, który zyskuje coraz większą uwagę, jest właśnie sektor biurowy.

Czym są dane wrażliwe i jak skutecznie zabezpieczyć je w firmie

W coraz to bardziej cyfrowym świecie ochrona danych wrażliwych w firmie staje się bez dwóch zdań priorytetem. Dane wrażliwe obejmują bowiem wszelkie informacje, które mogą zostać następnie wykorzystane do identyfikacji lub zidentyfikowania osoby fizycznej. Mogą to być, chociażby dane osobowe, finansowe, medyczne, informacje handlowe czy też wiele innych istotnych informacji. Niezależnie od rodzaju danych, ich niewłaściwe zabezpieczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wycieku danych, utraty zaufania klientów, sankcji prawnych i strat finansowych. Dlatego też skutecznie zabezpieczenie ich w każdej firmie powinno być priorytetem.

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.