Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.04.2024

Pozbywanie się poufnych danych i sprzętu - rządy wydają na to fortunę!

Hasła do wielu kont internetowych, budżety, liczne prace i w końcu numery kart kredytowych – to tylko niektóre, ale jakże ważne dane poufne, które znajdują się na komputerach. Mowa tu zarówno o komputerach użytkowników domowych, firmowych, jak nawet tych rządowych!

To właśnie ta ostatnia grupa wydaje prawdziwą fortunę, by pozbywać się zarówno dysków z poufnymi danymi, jak i samego sprzętu. Niestety, jak wynika z badań, świadomość o tym, jak ważne jest trwałe usuwanie informacji w Polsce jest znikoma.

Rządy wydają miliony na utylizację nośników i sprzętu

Nieco lepiej z bezpieczeństwem radzą sobie rządy, ale za to za jaką cenę! Firma Blancoo Technology Group stworzyła raport właśnie na temat metod zarządzania danymi pod nazwą „Cena zniszczenia: badania kosztów finansowych i środowiskowych sanityzacji urządzeń w sektorze publicznym”. Wynika z niego, że wiele organizacji ma plany recyklingu, ale niestety ich nie wdraża. Co gorsza, rządy, które wpajają nam na każdym kroku, jak ważna jest ochrona środowiska, same w niebagatelny sposób przyczyniają się do jego niszczenia. Badanie, które zostało oparte na danych ankietowych z blisko 600 rządowych liderów IT z dziewięciu krajów wykazało, że rządy i organizacje z sektora publicznego każdego roku wydają aż 17 milionów dolarów na niszczenie dysków półprzewodnikowych! To jednak nie wszystko, ponieważ kolejne 40 milionów dolarów zostaje wydane na wymianę tychże urządzeń. Koszty związane z niszczeniem i wymianą dysków SSD, to kolejny koszt rzędu około 7 milionów dolarów.

Gdzie leży problem?

Jak informują autorzy wspomnianego wyżej badania, istnieją dwa główne problemy mające ogromny związek z niszczeniem poufnych danych i sprzętów w tego typu instytucjach. Pierwszy problem, to przeświadczenie, że niszczenie dysków jest jedynym i domyślnym sposobem na zachowanie bezpieczeństwa danych. Takie działanie tylko niepotrzebnie zwiększa koszty operacji IT, jak i materiałów w organizacjach sektora publicznego. Co za tym idzie, zwiększa się wytwarzanie tzw. e-odpadów, podczas gdy rządy wzywają nas do bardziej rozważnego zarządzania środowiskiem, wydając kolejne miliony na akcje społeczne, reklamę i marketing. Wyniki przeprowadzonego badania mówią wprost, że niszczenie i wymiana urządzeń przez mniejsze rządy, kosztuje je spory odsetek całego budżetu. Co więcej, niepotrzebnie skracany jest okres użytkowania urządzenia, kiedy jest ono sprawne i można by je było ponownie wdrożyć czy nawet odsprzedać. Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym, zatrważającym wyniku ankiety. Otóż aż 93% organizacji posiada zdefiniowane plany ograniczania wpływu na środowisku w zakresie niszczenia sprzętu elektronicznego, ale zaledwie 1/5 z nich faktycznie owe plany wdraża do realizacji.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.

Czyszczenie dysku Windows 10 - jak oczyścić komputer ze śmieci

Komputery są już nieodłącznym towarzyszem w każdej firmie. Z biegiem czasu nagromadzone na nich pliki i śmieci mogą spowolnić działanie sprzętu. Czyszczenie dysku Windows 10 to skuteczny sposób na przywrócenie sprawnego funkcjonowania komputera. Jednak nie zawsze samo czyszczenie jest odpowiednim działaniem. W przypadku nagromadzenia dokumentów, a także po upływie ustawowego ich przechowywania, konieczne może być nawet niszczenie dysków. W niniejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto regularnie przeprowadzać czyszczenie systemu Windows, a także jak to zrobić i kiedy niezbędne okaże się skorzystanie z utylizacji urządzeń elektronicznych w firmie!

Na święta nowy typ oszustwa. Tym razem na "wstrzymaną paczkę"

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, prezentów i miłości. Niestety, to także okres, w którym oszuści intensyfikują swoje działania, wykorzystując świąteczny zgiełk i wzmożoną aktywność zakupową. Jednym z najnowszych trendów w dziedzinie oszustw internetowych jest tajemnicza "wstrzymana paczka". Od wielu dni możemy zaobserwować ten proceder, który dotyczy dwóch największych dostawców w naszym kraju, czyli inPost oraz Poczty Polskiej. Poniżej dokładnie przyjrzymy się tej nowej technice oszustw, omówimy, jak się przed nią bronić, a także dowiemy dowiemy się, dlaczego warto być szczególnie czujnym w okresie przedświątecznym.

Jakie odpady możemy poddać recyklingowi?

Recykling to kluczowy element dbania o naszą planetę i zachowanie zasobów naturalnych. Zrozumienie, jakie odpady możemy poddać recyklingowi, to w końcu nie tylko kwestia ekologii, ale także aktywnego zaangażowania każdego z nas w tworzenie zrównoważonej przyszłości.Warto mieć jednak świadomość, że nie wszystkie rodzaje odpadów możemy poddawać recyklingowi. Dlatego też poniżej postaramy się omówić najważniejsze aspekty z nim związane i przedstawić materiały, którym warto dawać „drugie życie”.