Bezpłatne niszczenie dokumentów do 31.12.2022

O czym powinniśmy pamiętać konfigurując router?

Obecnie stosowane routery domowe to skomplikowane w swej prostocie urządzenia, które maja wiele ukrytych funkcji, „chowających” się pod zagadkowymi akronimami. Dlatego też dziś postaramy się Wam wyjaśnić działanie domowego routera oraz doradzimy, jak najlepiej skonfigurować to urządzenie, by domowa się była w pełni bezpieczna.

Dlaczego należy kupować router?

Najczęściej nasz usługodawca, czyli operator internetu w pakiecie przekazuje nam swoje urządzenie, często nazywane modemem, poprzez które możemy się połączyć z siecią zarówno przez Wi-Fi, jak i przy użyciu kabla sieciowego. Niestety, tego typu modemy zazwyczaj mają wiele wad, począwszy od braku pełnej kontroli, braku aktualizacji, w tym poprawek bezpieczeństwa, aż po brak wielu potrzebnych funkcji i domyślną konfigurację, która nie ma prawa być bezpieczna (w końcu te urządzenia działają od razu po podłączeniu i mają włączone nadmiarowe usługi).Dlatego też warto zaopatrzyć się we własny router. Wówczas też na modemie od operatora wyłączamy wszystkie usługi i „ukrywamy” nasz router za urządzeniem od operatora internetu. Dzięki temu utrudniamy przestępcom ewentualne ataki w internecie.

Jak skonfigurować router?

Podczas pierwszego uruchomienia routera wiele opcji jest już włączony, by można było pozwolić użytkownikowi na szybkie rozpoczęcie korzystania z urządzenia. Ponadto jeśli zakupiliśmy sprzęt, który ma powszechnie znane, domyślne hasło do sieci bezprzewodowej, to ktoś może się do niego podłączyć bez naszej zgody. Dlatego też, jeśli to możliwe, wykręćmy anteny routera przed pierwszym uruchomieniem i podłączmy się do niego przy użyciu kabla sieciowego. Jeśli router resetuje interfejsy bezprzewodowe przy zmianie konfiguracji, to dodatkowo zostanie ona przyspieszona. Nie będziemy musieli bowiem czekać na ponowne podłączenie się do sieci Wi-Fi.

Zmiana danych konta administratora

Jednym z pierwszych zadań, które powinniśmy wykonać jest zmiana nazwy użytkownika i hasła podczas konfiguracji routera. Każdy nowy router ma takiego użytkownika, za sprawą którego możemy się dostać do panelu administracyjnego i zazwyczaj jest on dostępny pod adresem 192.168.0.1 lub 192.168.1.1. W związku z tym takie dane do logowania są powszechnie znane i bardzo łatwo byłoby można wkraść do wnętrza naszego konta. Dlatego najlepiej jeśli przy pierwszym uruchomieniu routera zmienimy je i ustawimy silne, unikalne i niesłownikowe hasło.

Firewall i serwer DNS

Kolejne dwa ważne aspekty to serwer DNS i firewall, czyli zapora ogniowa, której zadaniem jest nie wpuszczanie pakietów pochodzących z serwerów w internecie, do których wcześniej na wiązano połączenia z wewnątrz sieci. Dzięki temu chronimy się przynajmniej przed częścią ataków z zewnątrz. Co ciekawe, możemy sobie wybrać tryb pracy firewalla (słaby, średni i silny). Serwer DNS, czyli z angielskiego Domain Name System jest systemem, który tłumaczy zrozumiałe dla ludzi adresy stron internetowych na odpowiadające im adresy IP, które to z kolei są zrozumiałe dla komputerów. Każda domena ma więc zapisany adres IP, jak również każdy router takowy adres posiada i prosi serwer o przetłumaczenie adresów w momencie wpisania domeny w przeglądarce. Niektóre serwery DNS na routerach są w stanie blokować translacje adresów do znanych złośliwych stron.

Aktualizacja routera

Na koniec nie możemy wspomnieć o regularnych aktualizacjach i to niezależnie od tego czy mówimy o aktualizacji oprogramowania, systemu operacyjnego czy właśnie routera. Jest to w końcu podstawa higieny bezpieczeństwa. Niektórzy producenci udostępniają funkcję automatycznej aktualizacji, ale jeśli w naszym routerze takiej funkcji nie ma, to warto byśmy przynajmniej raz na miesiąc sprawdzali, czy jest możliwe już zainstalowanie poprawek.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności