Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.06.2024

O czym powinniśmy pamiętać konfigurując router?

Obecnie stosowane routery domowe to skomplikowane w swej prostocie urządzenia, które maja wiele ukrytych funkcji, „chowających” się pod zagadkowymi akronimami. Dlatego też dziś postaramy się Wam wyjaśnić działanie domowego routera oraz doradzimy, jak najlepiej skonfigurować to urządzenie, by domowa się była w pełni bezpieczna.

Dlaczego należy kupować router?

Najczęściej nasz usługodawca, czyli operator internetu w pakiecie przekazuje nam swoje urządzenie, często nazywane modemem, poprzez które możemy się połączyć z siecią zarówno przez Wi-Fi, jak i przy użyciu kabla sieciowego. Niestety, tego typu modemy zazwyczaj mają wiele wad, począwszy od braku pełnej kontroli, braku aktualizacji, w tym poprawek bezpieczeństwa, aż po brak wielu potrzebnych funkcji i domyślną konfigurację, która nie ma prawa być bezpieczna (w końcu te urządzenia działają od razu po podłączeniu i mają włączone nadmiarowe usługi).Dlatego też warto zaopatrzyć się we własny router. Wówczas też na modemie od operatora wyłączamy wszystkie usługi i „ukrywamy” nasz router za urządzeniem od operatora internetu. Dzięki temu utrudniamy przestępcom ewentualne ataki w internecie.

Jak skonfigurować router?

Podczas pierwszego uruchomienia routera wiele opcji jest już włączony, by można było pozwolić użytkownikowi na szybkie rozpoczęcie korzystania z urządzenia. Ponadto jeśli zakupiliśmy sprzęt, który ma powszechnie znane, domyślne hasło do sieci bezprzewodowej, to ktoś może się do niego podłączyć bez naszej zgody. Dlatego też, jeśli to możliwe, wykręćmy anteny routera przed pierwszym uruchomieniem i podłączmy się do niego przy użyciu kabla sieciowego. Jeśli router resetuje interfejsy bezprzewodowe przy zmianie konfiguracji, to dodatkowo zostanie ona przyspieszona. Nie będziemy musieli bowiem czekać na ponowne podłączenie się do sieci Wi-Fi.

Zmiana danych konta administratora

Jednym z pierwszych zadań, które powinniśmy wykonać jest zmiana nazwy użytkownika i hasła podczas konfiguracji routera. Każdy nowy router ma takiego użytkownika, za sprawą którego możemy się dostać do panelu administracyjnego i zazwyczaj jest on dostępny pod adresem 192.168.0.1 lub 192.168.1.1. W związku z tym takie dane do logowania są powszechnie znane i bardzo łatwo byłoby można wkraść do wnętrza naszego konta. Dlatego najlepiej jeśli przy pierwszym uruchomieniu routera zmienimy je i ustawimy silne, unikalne i niesłownikowe hasło.

Firewall i serwer DNS

Kolejne dwa ważne aspekty to serwer DNS i firewall, czyli zapora ogniowa, której zadaniem jest nie wpuszczanie pakietów pochodzących z serwerów w internecie, do których wcześniej na wiązano połączenia z wewnątrz sieci. Dzięki temu chronimy się przynajmniej przed częścią ataków z zewnątrz. Co ciekawe, możemy sobie wybrać tryb pracy firewalla (słaby, średni i silny). Serwer DNS, czyli z angielskiego Domain Name System jest systemem, który tłumaczy zrozumiałe dla ludzi adresy stron internetowych na odpowiadające im adresy IP, które to z kolei są zrozumiałe dla komputerów. Każda domena ma więc zapisany adres IP, jak również każdy router takowy adres posiada i prosi serwer o przetłumaczenie adresów w momencie wpisania domeny w przeglądarce. Niektóre serwery DNS na routerach są w stanie blokować translacje adresów do znanych złośliwych stron.

Aktualizacja routera

Na koniec nie możemy wspomnieć o regularnych aktualizacjach i to niezależnie od tego czy mówimy o aktualizacji oprogramowania, systemu operacyjnego czy właśnie routera. Jest to w końcu podstawa higieny bezpieczeństwa. Niektórzy producenci udostępniają funkcję automatycznej aktualizacji, ale jeśli w naszym routerze takiej funkcji nie ma, to warto byśmy przynajmniej raz na miesiąc sprawdzali, czy jest możliwe już zainstalowanie poprawek.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Hakerzy przejmują dane użytkownicy Apple. Nie klikajcie w te linki!

Cyberprzestępcy niestety wykorzystują w swoich działaniach coraz bardziej złożone technologie, przez co w dużej mierze stale doskonalą swoje metody ataku. Przekonać się mogą o tym niestety użytkownicy sprzętów Apple. Ostatnio pojawiła się bowiem nowa groźba, szczególnie dotykająca użytkowników tej amerykańskiej firmy. Czym jest ta nowa metoda i jak możemy się przed nią chronić?

Ekologia cały czas na pierwszym miejscu. Nadchodzi era zielonych biurowców

Kwestie związane z ochroną środowiska z roku na rok stają się coraz bardziej palącym tematem. Firmy i instytucje, zdając sobie sprawę z konieczności działań proekologicznych, zaczynają inwestować w nowe technologie i strategie mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Dlatego też, jak wynika z licznych badań inicjatywy z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania będą coraz ważniejsze zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, akcjonariuszy, jak i otoczenia biznesowego firm. Jednym z obszarów, który zyskuje coraz większą uwagę, jest właśnie sektor biurowy.

Czym są dane wrażliwe i jak skutecznie zabezpieczyć je w firmie

W coraz to bardziej cyfrowym świecie ochrona danych wrażliwych w firmie staje się bez dwóch zdań priorytetem. Dane wrażliwe obejmują bowiem wszelkie informacje, które mogą zostać następnie wykorzystane do identyfikacji lub zidentyfikowania osoby fizycznej. Mogą to być, chociażby dane osobowe, finansowe, medyczne, informacje handlowe czy też wiele innych istotnych informacji. Niezależnie od rodzaju danych, ich niewłaściwe zabezpieczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wycieku danych, utraty zaufania klientów, sankcji prawnych i strat finansowych. Dlatego też skutecznie zabezpieczenie ich w każdej firmie powinno być priorytetem.

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.