Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.09.2023

Nadchodzi rewolucja w świecie dysków SSD. Kluczem petabajt

Dyski SSD od lat zastępują klasyczne dyski twarde w komputerach i urządzeniach mobilnych, głównie dzięki swojej wyższej wydajności i szybszemu czasowi dostępu do danych. Jednak nadchodzi rewolucja, która może zmienić rynek dysków SSD na zawsze, a już na pewno na bardzo długo. To dyski twarde SSD o pojemności 1 petabajta, czyli 1024 terabajtów!

Czeka nas rewolucja dysków SSD

Dyski SSD już dziś oferują pojemności rzędu kilku terabajtów, co pozwala na przechowywanie dużych zbiorów danych. Jednak zastosowanie dysków SSD o pojemności 1 petabajta otworzy zupełnie nowe możliwości, może nie tyle dla użytkowników indywidualnych, co dla przedsiębiorstw.

Obecnie największe dyski SSD mają pojemność sięgającą kilku terabajtów, a ich cena jest zwykle bardzo wysoka. Jednak najnowsze technologie mają pozwolić na produkcję dysków SSD o znacznie większej pojemności, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów produkcji. To oznacza, że wkrótce takie dyski będą dostępne dla praktycznie każdego użytkownika!

Zastosowania dysków SSD o pojemności 1 petabajta

Dyski SSD o pojemności 1 petabajta mogą mieć szerokie zastosowanie, głównie w ogromnym biznesie. Oto kilka przykładów:

 • Przechowywanie danych w chmurze – dzięki dyskom SSD o tak dużej pojemności, możliwe będzie przechowywanie dużych zbiorów danych w chmurze, co z kolei umożliwi szybki dostęp do danych z każdego miejsca na świecie.
 • Wideo na żądanie – dyski SSD o pojemności 1 petabajta mogą być używane do przechowywania filmów i seriali, które użytkownicy mogą oglądać na żądanie.
 • Superkomputery – dysk SSD o tak dużej pojemności to idealne rozwiązanie dla superkomputerów, gdzie szybki czas dostępu do danych jest kluczowy dla wydajności systemu.
 • Archiwizacja danych – takie dyski SSD mogą być wykorzystane do długoterminowej archiwizacji danych, na przykład w sektorze medycznym czy finansowym.
 • Gry – dyski SSD mogą być używane do przechowywania dużych gier z wysoką jakością grafiki i dźwięku, co pozwala na szybsze ładowanie gier i większy komfort grania.
 • Technologie umożliwiające produkcję dysków SSD o pojemności 1 petabajta

  Wizja utworzenia tak ogromnego dysku SSD pojawiła się podczas tegorocznej konferencji China Flash Memory Market Summit, która ściągnęła wielu czołowych producentów z branży pamięci półprzewodnikowych. Wśród nich nie zabrakło światowego giganta, czyli Samsunga. To właśnie wiceprezes NAND Product Planning Group w Samsung Electronics – Kyungryun Kim poruszył temat "Re-evolution of Flash Memory and Towards a New Era".

  Kim podczas swojej wypowiedzi na konferencji omówił trzy poziomy technologii:

 • Skalowanie fizyczne,
 • Skalowanie logiczne,
 • Technologia pakietów.
 • Dodał, że owe technologie nie tylko ewoluują, ale są także w stanie zapewnić pojemność dysku rzędu 1 petabajta! Jak w każdej innowacyjnej teorii, tak i w tej jest jednak haczyk. Jak wspomniał wiceprezes NAND Product Planning Group nie będzie to możliwe w ciągu najbliższych 10 lat. Nie oznacza to jednak, że np. za 5 lat będziemy w stanie ujrzeć dyski o pojemności 512 terabajtów, co aktualnie również jest wielkością abstrakcyjną!

  Kontakt z HSM Recycling

  HSM Recycling Spółka Cywilna

  ul. Mianowskiego 24/30
  02-044 Warszawa

  Sebatian Dudecki: 720-875-885
  Hubert Dudecki: 513-138-109

  Aktualności