Nadchodzi rewolucja w świecie dysków SSD. Kluczem petabajt
Dyski SSD od lat zastępują klasyczne dyski twarde w komputerach i urządzeniach mobilnych, głównie dzięki swojej wyższej wydajności i szybszemu czasowi dostępu do danych. Jednak nadchodzi rewolucja, która może zmienić rynek dysków SSD na zawsze, a już na pewno na bardzo długo. To dyski twarde SSD o pojemności 1 petabajta, czyli 1024 terabajtów!
Czeka nas rewolucja dysków SSD
Dyski SSD już dziś oferują pojemności rzędu kilku terabajtów, co pozwala na przechowywanie dużych zbiorów danych. Jednak zastosowanie dysków SSD o pojemności 1 petabajta otworzy zupełnie nowe możliwości, może nie tyle dla użytkowników indywidualnych, co dla przedsiębiorstw.
Obecnie największe dyski SSD mają pojemność sięgającą kilku terabajtów, a ich cena jest zwykle bardzo wysoka. Jednak najnowsze technologie mają pozwolić na produkcję dysków SSD o znacznie większej pojemności, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów produkcji. To oznacza, że wkrótce takie dyski będą dostępne dla praktycznie każdego użytkownika!
Zastosowania dysków SSD o pojemności 1 petabajta
Dyski SSD o pojemności 1 petabajta mogą mieć szerokie zastosowanie, głównie w ogromnym biznesie. Oto kilka przykładów:
Technologie umożliwiające produkcję dysków SSD o pojemności 1 petabajta
Wizja utworzenia tak ogromnego dysku SSD pojawiła się podczas tegorocznej konferencji China Flash Memory Market Summit, która ściągnęła wielu czołowych producentów z branży pamięci półprzewodnikowych. Wśród nich nie zabrakło światowego giganta, czyli Samsunga. To właśnie wiceprezes NAND Product Planning Group w Samsung Electronics – Kyungryun Kim poruszył temat "Re-evolution of Flash Memory and Towards a New Era".
Kim podczas swojej wypowiedzi na konferencji omówił trzy poziomy technologii:
Dodał, że owe technologie nie tylko ewoluują, ale są także w stanie zapewnić pojemność dysku rzędu 1 petabajta! Jak w każdej innowacyjnej teorii, tak i w tej jest jednak haczyk. Jak wspomniał wiceprezes NAND Product Planning Group nie będzie to możliwe w ciągu najbliższych 10 lat. Nie oznacza to jednak, że np. za 5 lat będziemy w stanie ujrzeć dyski o pojemności 512 terabajtów, co aktualnie również jest wielkością abstrakcyjną!