Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.04.2024

Gdzie lepiej przechowywać kopię danych? W chmurze czy na dysku zewnętrznym?

Z biegiem czasu, ilość danych, które przechowujemy na naszych komputerach, tabletach, smartfonach oraz innych urządzeniach, staje się coraz większa. Są to nie tylko dokumenty tekstowe, zdjęcia, filmy, ale także ważne pliki firmowe czy dane wrażliwe. W przypadku awarii urządzenia lub innego nieprzewidzianego zdarzenia, takiego jak kradzież lub uszkodzenie sprzętu, możliwość utraty danych jest bardzo wysoka. Dlatego tak ważne jest regularne tworzenie kopii zapasowych naszych danych, aby w przypadku ich utraty, były one łatwe do odzyskania. Pojawia się jednak w takim momencie pytanie, gdzie najlepiej przechowywać kopię zapasową - w chmurze, a może na dysku zewnętrznym?

Chmura to termin, który stał się powszechnie znany dopiero w ostatnich latach, a jednym z głównych powodów jego popularności jest możliwość przechowywania danych na zewnętrznych serwerach, dzięki czemu fizycznie nie musimy posiadać żadnego innego sprzętu. Jednak czy przechowywanie kopii zapasowej danych w chmurze jest lepsze niż na dysku zewnętrznym? W tym artykule porównamy te dwa sposoby oraz omówimy ich wady i zalety.

Dysk zewnętrzny – zalety i wady

Dysk zewnętrzny to urządzenie, które pozwala na przechowywanie danych w formie fizycznej. Dostępne są obecnie różne pojemności takich dysków, dzięki czemu możemy zapisywać na nich duże ilości plików. Warto jednak pamiętać, że taki dysk wymaga odpowiedniego traktowania, aby działał bez zarzutu przez długi czas.

Do zalet zewnętrznych dysków możemy zaliczyć przede wszystkim ich stosunkowo niską cenę oraz łatwą dostępność na rynku. Wiele osób decyduje się na zakup takiego dysku, aby mieć swoje dane zawsze pod ręką, bez potrzeby korzystania z internetu. Dyski zewnętrzne pozwalają również na szybki transfer danych, co jest istotne zwłaszcza w przypadku przenoszenia dużej ilości plików.

W przypadku dysków zewnętrznych należy jednak pamiętać o ich wadach. Przede wszystkim jest to ryzyko utraty danych w przypadku uszkodzenia urządzenia. Dysk zewnętrzny jest bowiem podatny na różnego rodzaju awarie mechaniczne, takie jak upadek czy zalanie, co może skutkować trwałą utratą przechowywanych na nim informacji. Ponadto, dyski zewnętrzne trzeba regularnie odłączać od komputera, aby nie uległy uszkodzeniu podczas nagłego przerwania zasilania czy odłączenia kabla USB.

Chmura – zalety i wady

Chmura to z kolei sposób przechowywania danych w internecie, który stał się bardzo popularny w ostatnich latach. Dzięki chmurze możemy mieć dostęp do swoich danych z każdego miejsca na świecie, o każdej porze dnia i nocy. Wszystko, co potrzebujemy, to połączenie z internetem i urządzenie, z którego chcemy zalogować się na swoje konto w chmurze.

Zalety takiego przechowywania danych to przede wszystkim wysoki poziom bezpieczeństwa. Dobre usługi chmurowe oferują wiele mechanizmów zabezpieczających dane przed niepowołanym dostępem, atakami hakerskimi czy zagrożeniami wynikającymi z awarii Ponadto dane przechowywane w chmurze są zawsze aktualne i dostępne dla każdego, kto ma uprawnienia do ich przeglądania.

Wadą przechowywania danych na zewnętrznych serwerach może być jednak fakt, że nie mamy nad nimi pełnej kontroli. Dane przechowywane w chmurze są zależne od dostawcy usługi, który może zdecydować o usunięciu danych lub ich przeniesieniu bez naszej wiedzy (choć oczywiście w regulaminie mamy zapewnienia, że takich czynności dostawca robić nie może). Ponadto, przechowywanie dużych ilości danych może generować ogromne koszty abonamentowe, zwłaszcza jeśli potrzebujemy dużo miejsca.

Bezpieczeństwo danych

Kwestia bezpieczeństwa danych jest bardzo istotna, bez względu na to, gdzie je przechowujemy. W przypadku dysku zewnętrznego konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie urządzenia przed dostępem niepowołanych osób. Dysk zewnętrzny można zaszyfrować hasłem, co pozwoli na zabezpieczenie przechowywanych na nim danych przed kradzieżą czy utratą. Niestety nie uchroni nas to przed upadkiem czy zalaniem sprzętu.

W przypadku chmury ważne jest, aby korzystać z usług renomowanych dostawców, którzy oferują wysoki poziom bezpieczeństwa danych. Istotne jest również, aby korzystać z bezpiecznych haseł i unikać korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, które mogą być zagrożeniem dla prywatności i bezpieczeństwa naszych danych.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów - czym jest dyrektywa plastikowa?

W dzisiejszych czasach walka z plastikiem i innymi szkodliwymi związkami staje się priorytetem na całym świecie. Jednym z najnowszych kroków w tym kierunku jest wprowadzenie zakazu plastikowych naczyń i sztućców w kolejnym kraju. To nie tylko symboliczny gest, ale także znaczący krok w kierunku ochrony środowiska. Tym razem chodzi o Anglię, gdzie od października 2023 roku wszedł w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, ale także styropianowych kubków czy pojemników na żywność. Wcześniej takie zakazy wprowadzono już w sąsiadującej Szkocji oraz Walii.

Podatek od plastiku - nowy obowiązek wchodzi w życie od początku roku

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje nas nowy podatek od plastiku, który ma na celu ograniczenie zużycia tego materiału i ochronę środowiska. Podatek ten dotyczy producentów i importerów opakowań z tworzyw sztucznych, a także sprzedawców towarów w takich opakowaniach. Jak wpłynie on na nasze portfele i na gospodarkę? Jedno wiemy na pewno - za zakupy czy jedzenie na wynos zapłacimy więcej, bowiem należy doliczyć od 20 do 25 groszy za plastikowe opakowania. Właściciele biznesów z kolei będą musieli dbać o właściwy recykling.

Ochrona danych w samochodzie - raport o zbieraniu danych w samochodach

W dzisiejszym, coraz bardziej zautomatyzowanym świecie, samochody stają się również coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jednakże w miarę jak technologia wchodzi w sferę motoryzacji, pojawiają się nowe wyzwania dotyczące ochrony danych. Raporty ostatnich lat wykazują, że nasze samochody gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji na nasz temat, a ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia. Technologia stosowana w najnowszych autach nie rejestruje bowiem tylko informacji o lokalizacji i prędkości, ale także inne dane. Jakie więc kroki możemy podjąć, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w motoryzacji?

Karty płatnicze z kukurydzy - nowość od Ekologicznego Banku Pocztowego

W miarę rosnącej naszej świadomości ekologiczna, coraz więcej instytucji finansowych podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie swojego wpływu na środowisko. Jednym z takich innowacyjnych kroków jest wprowadzenie kart płatniczych wykonanych z kukurydzy przez Bank Pocztowy. To zdecydowanie krok w dobrą stronę w dążeniu do bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu bankowości. Klienci banku będą mogli skorzystać z tej opcji już od 1 listopada 2023 roku. Skąd jednak wziął się taki pomysł na karty płatnicze właśnie z kukurydzy?

ekologiczny styl życia, dlaczego warto zacząć żyć ekologicznie z początkiem roku?

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie nowe cele i postanowienia. Może wśród nich jest też chęć zmiany swoich nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska? Jeśli tak, to gratulacje, w końcu ekologiczny styl życia to nie tylko korzyść dla planety, ale też dla naszego zdrowia, samopoczucia i portfela. Jak jednak zacząć przygodę z ekologią i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, nie odmawiając sobie niczego, a wręcz czerpiąc przyjemność?

Bezpieczeństwo danych osobowych - jakie są zasady ochrony danych obywateli?

W ostatnich latach zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych stały się jednym z najważniejszych wyzwań w erze cyfrowej. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia i troskę o ochronę prywatności obywateli, rząd postanowił wprowadzić więc nowe rozwiązania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa danych. Już pod koniec 2023 roku, a konkretnie 17 listopada rozpoczął się proces związany z wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń, które mają nas w przyszłości ustrzec przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Poniżej postaramy się zgłębić szczegóły I etapu nowego projektu, który ma zrewolucjonizować ochronę informacji obywateli.

Czyszczenie dysku Windows 10 - jak oczyścić komputer ze śmieci

Komputery są już nieodłącznym towarzyszem w każdej firmie. Z biegiem czasu nagromadzone na nich pliki i śmieci mogą spowolnić działanie sprzętu. Czyszczenie dysku Windows 10 to skuteczny sposób na przywrócenie sprawnego funkcjonowania komputera. Jednak nie zawsze samo czyszczenie jest odpowiednim działaniem. W przypadku nagromadzenia dokumentów, a także po upływie ustawowego ich przechowywania, konieczne może być nawet niszczenie dysków. W niniejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto regularnie przeprowadzać czyszczenie systemu Windows, a także jak to zrobić i kiedy niezbędne okaże się skorzystanie z utylizacji urządzeń elektronicznych w firmie!

Na święta nowy typ oszustwa. Tym razem na "wstrzymaną paczkę"

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, prezentów i miłości. Niestety, to także okres, w którym oszuści intensyfikują swoje działania, wykorzystując świąteczny zgiełk i wzmożoną aktywność zakupową. Jednym z najnowszych trendów w dziedzinie oszustw internetowych jest tajemnicza "wstrzymana paczka". Od wielu dni możemy zaobserwować ten proceder, który dotyczy dwóch największych dostawców w naszym kraju, czyli inPost oraz Poczty Polskiej. Poniżej dokładnie przyjrzymy się tej nowej technice oszustw, omówimy, jak się przed nią bronić, a także dowiemy dowiemy się, dlaczego warto być szczególnie czujnym w okresie przedświątecznym.

Jakie odpady możemy poddać recyklingowi?

Recykling to kluczowy element dbania o naszą planetę i zachowanie zasobów naturalnych. Zrozumienie, jakie odpady możemy poddać recyklingowi, to w końcu nie tylko kwestia ekologii, ale także aktywnego zaangażowania każdego z nas w tworzenie zrównoważonej przyszłości.Warto mieć jednak świadomość, że nie wszystkie rodzaje odpadów możemy poddawać recyklingowi. Dlatego też poniżej postaramy się omówić najważniejsze aspekty z nim związane i przedstawić materiały, którym warto dawać „drugie życie”.