Bezpłatne niszczenie dokumentów do 30.09.2023

Gdzie lepiej przechowywać kopię danych? W chmurze czy na dysku zewnętrznym?

Z biegiem czasu, ilość danych, które przechowujemy na naszych komputerach, tabletach, smartfonach oraz innych urządzeniach, staje się coraz większa. Są to nie tylko dokumenty tekstowe, zdjęcia, filmy, ale także ważne pliki firmowe czy dane wrażliwe. W przypadku awarii urządzenia lub innego nieprzewidzianego zdarzenia, takiego jak kradzież lub uszkodzenie sprzętu, możliwość utraty danych jest bardzo wysoka. Dlatego tak ważne jest regularne tworzenie kopii zapasowych naszych danych, aby w przypadku ich utraty, były one łatwe do odzyskania. Pojawia się jednak w takim momencie pytanie, gdzie najlepiej przechowywać kopię zapasową - w chmurze, a może na dysku zewnętrznym?

Chmura to termin, który stał się powszechnie znany dopiero w ostatnich latach, a jednym z głównych powodów jego popularności jest możliwość przechowywania danych na zewnętrznych serwerach, dzięki czemu fizycznie nie musimy posiadać żadnego innego sprzętu. Jednak czy przechowywanie kopii zapasowej danych w chmurze jest lepsze niż na dysku zewnętrznym? W tym artykule porównamy te dwa sposoby oraz omówimy ich wady i zalety.

Dysk zewnętrzny – zalety i wady

Dysk zewnętrzny to urządzenie, które pozwala na przechowywanie danych w formie fizycznej. Dostępne są obecnie różne pojemności takich dysków, dzięki czemu możemy zapisywać na nich duże ilości plików. Warto jednak pamiętać, że taki dysk wymaga odpowiedniego traktowania, aby działał bez zarzutu przez długi czas.

Do zalet zewnętrznych dysków możemy zaliczyć przede wszystkim ich stosunkowo niską cenę oraz łatwą dostępność na rynku. Wiele osób decyduje się na zakup takiego dysku, aby mieć swoje dane zawsze pod ręką, bez potrzeby korzystania z internetu. Dyski zewnętrzne pozwalają również na szybki transfer danych, co jest istotne zwłaszcza w przypadku przenoszenia dużej ilości plików.

W przypadku dysków zewnętrznych należy jednak pamiętać o ich wadach. Przede wszystkim jest to ryzyko utraty danych w przypadku uszkodzenia urządzenia. Dysk zewnętrzny jest bowiem podatny na różnego rodzaju awarie mechaniczne, takie jak upadek czy zalanie, co może skutkować trwałą utratą przechowywanych na nim informacji. Ponadto, dyski zewnętrzne trzeba regularnie odłączać od komputera, aby nie uległy uszkodzeniu podczas nagłego przerwania zasilania czy odłączenia kabla USB.

Chmura – zalety i wady

Chmura to z kolei sposób przechowywania danych w internecie, który stał się bardzo popularny w ostatnich latach. Dzięki chmurze możemy mieć dostęp do swoich danych z każdego miejsca na świecie, o każdej porze dnia i nocy. Wszystko, co potrzebujemy, to połączenie z internetem i urządzenie, z którego chcemy zalogować się na swoje konto w chmurze.

Zalety takiego przechowywania danych to przede wszystkim wysoki poziom bezpieczeństwa. Dobre usługi chmurowe oferują wiele mechanizmów zabezpieczających dane przed niepowołanym dostępem, atakami hakerskimi czy zagrożeniami wynikającymi z awarii Ponadto dane przechowywane w chmurze są zawsze aktualne i dostępne dla każdego, kto ma uprawnienia do ich przeglądania.

Wadą przechowywania danych na zewnętrznych serwerach może być jednak fakt, że nie mamy nad nimi pełnej kontroli. Dane przechowywane w chmurze są zależne od dostawcy usługi, który może zdecydować o usunięciu danych lub ich przeniesieniu bez naszej wiedzy (choć oczywiście w regulaminie mamy zapewnienia, że takich czynności dostawca robić nie może). Ponadto, przechowywanie dużych ilości danych może generować ogromne koszty abonamentowe, zwłaszcza jeśli potrzebujemy dużo miejsca.

Bezpieczeństwo danych

Kwestia bezpieczeństwa danych jest bardzo istotna, bez względu na to, gdzie je przechowujemy. W przypadku dysku zewnętrznego konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie urządzenia przed dostępem niepowołanych osób. Dysk zewnętrzny można zaszyfrować hasłem, co pozwoli na zabezpieczenie przechowywanych na nim danych przed kradzieżą czy utratą. Niestety nie uchroni nas to przed upadkiem czy zalaniem sprzętu.

W przypadku chmury ważne jest, aby korzystać z usług renomowanych dostawców, którzy oferują wysoki poziom bezpieczeństwa danych. Istotne jest również, aby korzystać z bezpiecznych haseł i unikać korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, które mogą być zagrożeniem dla prywatności i bezpieczeństwa naszych danych.

Kontakt z HSM Recycling

HSM Recycling Spółka Cywilna

ul. Mianowskiego 24/30
02-044 Warszawa

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

Aktualności